GÜLBEN ERGEN BİYOGRAFİ


 Gülben Ergen
Doğum
 Köken                              Tarz(lar) Meslek(ler) Etkin yıllar Etiket(ler) Web sitesi
25 Ağustos 1972 (1972-08-25) (yaş 35)
İstanbul
                                                       
Pop
Şarkıcı, oyuncu
1987-günümüz
Seyhan (2004-2006, 2008-)
Universal, Neşe (2002-2004)
Emi-Kent (1999-2002)
Elenor (1995-1999)
www.gulbenergen.com
BİYOGRAFİ
 

25 Ağustos 1972'de İstanbul'da doğdu. Erenköy Kız Lisesi'nde ortaokulu, Kadıköy Ticaret Lisesi'nde liseyi bitirdi. 1987 yılında daha henüz 16 yaşına basmışken Hürriyet Gazetesi'nin düzenlediği Sinema Yıldızı Yarışması'nda ikinci seçildi ve 20 yılı aşkın devam eden kariyerine mankenlikle başladı. Yarışmayı ikinci sınıfındayken kazanınca gelen teklifleri kabul edemedi ama okulu bitirir bitirmez önce mankenliğe, ardından da oyunculuk ve şarkıcılık kariyerine başladı.

1988'de başrolünü Kenan Kalav'la paylaştığı, Kartal Tibet’in yönettiği ilk sinema filmi "Deniz Yıldızı" oldu. Daha sonra bu filmi 1988 yapımı Bülent Ersoy ve İsmet Özhan’la başrolde olduğu Samim Değer filmi ‘’Biz Ayrılamayız’’(Mine rolünde) izledi. Cüneyt Arkın ile Av (1989), Serdar Gökhan ve Eşref Kolçak’la birlikte ise ‘’Kanun Savaşçıları’’ (1989) adlı filmlerle başarısını iyice kanıtladı. 1990’da Orhan Kemal’in ünlü eserini TRT ekranına taşıyan ve büyük beğeni toplayan ‘’Hanımın Çiftliği’’ adlı filmde Gülben Ergen;Erol Taş,İlknur Bozkurt ve Fikret Hakan’la birlikte rol aldı. 1991’de Osman Seden’in senaryosunu yazıp yönettiği ve Halide Edip Adıvar’ın eserinden uyarlanan ‘’Yolpalas Cinayeti’’, 1991’de ise yine Osman Seden imzalı ‘’İki Kız Kardeş’’ adlı filmlerde Aydan Şener ile birlikte kamera karşısına geçti. Daha sonra da 1992'de Levent Özdilek ile İşgal Altında filminde başrol oynadı.

Gülben Ergen 1994 yılında İbrahim Tatlıses'in "Haydi Söyle" klibinde ve "Fırat" dizisinde kamera karşısına geçti. "Fırat" dizisi başladığı sıralarda 1995'te ilk albümü "Merhaba"yı piyasaya sürdü. Bu albüme yer alan "Yaramaz", "Aşkta Kural Tanımam", "Sana Sana" ve "Boşvere Boşvere" şarkıları ile oldukça beğenildi ve ilk albümünde başarıyı yakaladı. 1997'de Huysuz Virjin'le Bostancı Gösteri Merkezi'nde "Castra Castra Şov"u sahneye koydu. Daha sonra "Gümbür Gümbür Gülbence" adlı sabah programı ile birlikte hayran kitlesini iyice arttıran Gülben Ergen’in atladığı önemli basamaklardan birisi de Kadir İnanır ile başrollerini paylaştığı "Marziye" dizisi oldu. Marziye karakterini canlandıran Gülben Ergen,1998- 2000 yılları boyunca televizyon izleyicisini ekranlara kilitlemeyi başardı. Marziye, TGRT'nin reytinglerde 1 numara olan ilk ve tek tv dizisiydi[kaynak belirtilmeli]. 1999 yılında Avşa Film Festivali, "En İyi Kadın Oyuncu Ödülü" başta olmak üzere birçok ödüle layık görülen Gülben Ergen, 1999’da ikinci albümü "Kör Aşık" albümünü piyasaya sürdü. Ergen, bu albümde Kim Ne Derse Desin, Kurşuni, Kanıma Dokunuyor, Kör Aşık gibi hitlere imza attı ve Türk Sanat Müziğinin gözde eserlerinden "Gel Gönlümü" isimli şarkıyı pop versiyonda seslendirdi.

2000 yılında Kenan Işık ile birlikte "Dadı" adlı sit-com dizide rol alan Gülben Ergen, Melek isimli bir dadıyı canlandırdığı bu komedi dizisinde başarısını gösterdi ve tüm Türkiye'nin büyük beğenisini kazandı. Bu dizi ile Magazin Gazetecileri Derneği , 9. Altın Objektif Ödülleri’nde 2000 yılının En İyi Kadın TV Yıldızı Ödülü’ne layık görüldü aynı zamanda Altın Kelebek, 2000 yılının En İyi Kadın Oyuncusu Ödülü’nün de sahibi oldu. Ayrıca Dadı dizisi, Türkiye'de çekilmiş ilk sitcom dizidir.[kaynak belirtilmeli]2001 yılında genel yayın yönetmenliğini üstlendiği "Gülbence" adlı haftalık kadın dergisini çıkarmaya başladı. 2002 yılında "Sade ve Sadece" adlı albümüyle dinleyenleriyle üçüncü kez buluştu,bu albüm 400 binlik satış ile o yılın en çok satan albümlerinden biri oldu, çıktığı yıla damgasını vurmayı başardı ve albümün çıkış şarkısı Abayı Yaktım, 2002 Kral Tv Video Müzik Ödülleri de dahil olmak üzere birçok ödül töreninde Yılın Şarkısı ve Yılın Bestesi dallarında adaylar arasında yer alıp, ödül kazanmayı başardı. Gülben Ergen'in, albümle aynı adı taşıyan şarkısına çektiği klip, Avrupa'da yayınlanan "MTV Turkey Top 5 Chart" listesinde 32 ve 35'inci haftalarda 1 numara ve Abayı Yaktım şarkısı üstüste 2 hafta 1 numara oldu. Daha sonra Ali Sürmeli,Yasemin Kozanoğlu ve Deniz Türkali ile birlikte başrollerini paylaştığı "Hürrem Sultan" dizisini çekti.

2004 yılında Mydonose Showland’da sergilediği muhteşem şovlarla "Uçacaksın" adı dördüncü albümünü tüm Türkiye’ye tanıttı ve bu albüm 700 bine[kaynak belirtilmeli] yakın tiraj yakalayarak büyük bir başarı elde etti ve o yılın en çok satan ilk 3 albümü arasında yer aldı[kaynak belirtilmeli]. Alümde yer alan Kandıramazsın Beni, Uçacaksın ve Küt şarkıları hit olmayı başardı. Özellikle Kandıramazsın Beni slogan haline gelip, aylarca listelerde 1 numara olmayı başarıp, 2004 yılına damgasını vurdu. Kral Tv Video Müzik Ödülleri, Süper Fm, İstanbul Fm, Best Fm, Kadir Has ve Fatih Üniversiteleri gibi birçok ödül töreni ve anketlerde en iyi albüm, yılın şarkısı, yılın şarkıcısı dallarında ödüller aldı. Eylül 2004'de Mustafa Erdoğan ile evlenen Gülben Ergen, 2005 yazında "9+1 Fıkır Fıkır" adlı beşinci albümünü çıkardı. Daha sonra 2006 yılında "Gönül" isimli diziyle hayranlarıyla buluştu. 2006'nın yaz aylarında kendi adını taşıyan son albümü "Gülben Ergen"i çıkardı. Ergen, 6.albümünde, ilk albümünden bu yana çalıştığı Sezen Aksu, Şehrazat, Metin Özülkü’nün yanı sıra Yıldız Tilbe, Nazan Öncel, Fettah Can, Mete Özgencil, Zinfira Aliskizi gibi ünlü bestecilerin şarkılarını seslendirdi."Yalnızlık", "Olta" ve "Lay La Lay Lalay" şarkıları ile 2006 yazına damgasını vurmayı başardı.

18 Ocak 2007 günü "Atlas" isimli bebeğini dünyaya getirdi. Gülben Ergen ve Mustafa Eroğan çifti, yakınları ve hayranları tarafından hastaneye gönderilecek çiçekler yerine, Tema Vakfı aracılığıyla başlanan fidanlarla gerçekleşen ’'Atlas Bebek Ormanı’’nı oluşturdu.

Mart 2008'de son albümü Aşk Hiç Bitmez'i çıkardı. Albüm kısa sürede büyük başarı yakaladı, 1 haftada 100 bin'e [kaynak belirtilmeli] yakın satış rakamı elde etti. Albümün ilk video klibi "Sürpriz" adlı şarkısına çekildi. Nisan ayında çocuklara masallar anlattığı Gülben'den Masallar adlı kitabı yayınlandı. Mayıs ayında Gülben Ergen'le Sürpriz adında bir müzik-eğlence programı sunmaya başladı. Euro 2008'de Türk Milli Takımına destek olmak için Aşk Hiç Bitmez albümünden Avrupa şarkısını tekrar yorumladı

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !